JAK DBAĆ O SKÓRĘ LATEM?

Pielęgnacja skóry latem jest nie lada wyzwaniem. Moda na wakacyjny brąz nie przemija, jednak to od Ciebie zależy, jak o nią zadbasz i w jakiej kondycji będzie wczesną jesienią. Promieniowanie UV przyspiesza starzenie się skóry oraz powstawanie przebarwień posłonecznych. Dlatego skup się przede wszystkim na ochronie przeciwsłonecznej, przeciwzmarszczkowej oraz odpowiednim nawilżeniu. Jakich zasad najlepiej trzymać się o tej porze roku? Na jakie zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej możesz sobie pozwolić? Przeczytaj!

Zaprzyjaźnij się z kremem z filtrem

Gorące letnie słońce szczególnie podrażnia skórę. Dlatego bezwzględnie używaj kremu z filtrem dopasowanym do swojej karnacji. Im wyższy, tym lepszą zapewniasz sobie ochronę przeciwstarzeniową oraz przeciwnowotworową.

Jeśli chodzi o rodzaje filtrów, to masz do wyboru:

  • niski – od 2 do 6 SPF,
  • średni – od 8 do 12 SPF,
  • wysoki – od 15 do 25 SPF,
  • bardzo wysoki – od 30 do 50 SPF,
  • ultra wysoki – 50+ SPF.

Nawet jeśli nie wyjeżdżasz na wakacje, to pamiętaj, że na działanie promieni słonecznych jesteś narażona wszędzie – przebywając w cieniu, jadąc samochodem czy nawet siedząc w biurze. W dwóch ostatnich przypadkach nawet szyby nie są dla nich przeszkodą.

Ochrona to podstawa

Dlatego gdziekolwiek się wybierasz, niech w Twojej torebce znajdzie się zawsze krem z odpowiednim filtrem! Smaruj nim miejsca najbardziej narażone na kontakt ze słońcem – twarz, ręce, nogi. Kosmetyk nakładaj nie tylko przed wyjściem na plażę czy spacer (co najmniej 20 minut wcześniej), ale także po kąpieli w morzu, basenie etc. W ciągu dnia taka czynność wskazana jest nawet co 2 godziny.

Martwisz się, że stosując kremy z wysokimi faktorami, nie złapiesz wakacyjnej opalenizny? Niepotrzebnie! Filtr zabezpiecza skórę – owszem, ale przed nadmiarem promieni słonecznych, przenikających w jej głąb.

Jeśli nie przepadasz za kąpielami słonecznymi, a zależy Ci na złocistej skórze, możesz jeszcze skorzystać z samoopalaczy czy bronzerów.

Właściwe oczyszczanie

Podstawą Twojej letniej pielęgnacji musi być dokładne oczyszczanie cery. Gruczoły łojowe skóry pracują w tym okresie znacznie intensywniej. W związku z tym, na tworzącej się tłustej warstwie szybciej osiadają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Efektem może być np.:

  • zapychanie porów,
  • zaskórniki,
  • trądzik.

Dlatego nie tylko nie żałuj sobie płynu do demakijażu, ale i stosuj kosmetyki, które będą wymagały użycia wody. Tę ostatnią wykorzystaj także po wcześniejszym użyciu mleczka lub płynu micelarnego. Wówczas masz pewność, że skóra jest czysta i odświeżona.

Raz na tydzień lub dwa (w zależności od Twoich potrzeb) wykonaj również samodzielnie peeling. Najlepszy będzie enzymatyczny. Dogłębnie oczyścisz pory i pozbędziesz się martwego naskórka.

Antyoksydanty, czyli walka z wolnymi rodnikami

Czy wiesz, że lato to doskonała pora roku dla wolnych rodników? Czym one są? To związki, które powstają w skórze m.in. pod wpływem nadmiernej ilości promieni słonecznych. Ich działanie jest negatywne. Uszkadzają włókna kolagenowe oraz niszczą naturalnie występujący kwas hialuronowy. Efektem jest starzenie się skóry, czyli utrata jej jędrności i powstanie zmarszczek. Aby temu zapobiec, stosuj właśnie antyoksydanty! Mogą to być np.:

  • witamina C,
  • kwas ferulowy,
  • floretyna.

To składniki, które znajdziesz w wielu kremach i serum. Nakładaj je nie tylko na twarz, szyje i dekolt, ale także na dłonie. Te ostatnie zazwyczaj również wystawiasz na słońce, ale w związku z tym niekoniecznie właściwie o nie dbasz.

Ponadto możesz przed wakacjami odwiedzić gabinet medycyny estetycznej np. w Toruniu, aby wykonać zabiegi, który przygotują Twoją skórę do walki z wolnymi rodnikami.

Obowiązkowe nawilżanie

Słońce czy wiatr działają na skórę wysuszająco. Dlatego Twoim sprzymierzeńcem powinny być różnego rodzaju preparaty nawilżające. Wybierz kosmetyki o lekkiej konsystencji np. żelowej, mleczka czy balsamu. Wówczas nie będą one dodatkowym obciążeniem dla skóry. Dla podrażnionej czy bardzo przesuszonej idealnym rozwiązaniem będą np. masła lub kremy o bogatszym składzie, czyli zawierającym m.in. naturalne olejki (makadamia i inne), kwasy omega-3, -6 i -9.

W sezonowej pielęgnacji wykorzystuj zwłaszcza preparaty pochodzenia naturalnego. Mają one odpowiednie dla skóry substancje odżywcze, które są niezbędne dla zachowania zdrowego wyglądu. Zapewniają Ci ochronę bariery lipidowej naskórka, a także wspomagają mechanizmy obronne skóry. Dlatego szukaj takich dermokosmetyków, które zawierają w swoim składzie np. wosk pszczeli, jedwab czy aloes.

Poszukaj kremu dziennego, który będzie zawierać aminokwasy i mocznik. Są to składniki zapobiegające utracie wody z organizmu. W kosmetyku na noc najlepiej, aby znalazły się ceramidy odbudowujące warstwę lipidową cery.

W nawilżaniu skóry wielką rolę odgrywa kwas hialuronowy, który ma moc wiązania wody. Dzięki tym właściwościom będzie ona mniej się przesuszała. Możesz dostarczać go skórze pod postacią kremów czy serum, jak również skorzystać z tego, co oferuje medycyna estetyczna. Do przykładowych zabiegów, które Ci w tym pomogą, należy mezoterapia bezigłowa nieusieciowanym kwasem hialuronowym. Przy użyciu specjalnej głowicy i przy wykorzystaniu fal radiowych jest on podawany do głębokich warstw skóry.

Nawadnianie pomaga skórze

Latem trzeba zadbać również o odpowiednie nawodnianie. Dzięki temu, że będziesz przyjmować wymagane ilości wody, to zyska na tym nie tylko organizm, ale i skóra. Zauważysz, że będzie jędrniejsza, dobrze nawilżona i lepiej wyglądała. Dla urozmaicenia pij także sok z aloesu, który wchłania się nawet cztery razy szybciej niż woda.

W utrzymaniu odpowiedniej hydratyzacji skóry pomogą Ci także produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i -6 oraz owoce i warzywa.

Dla ujędrnienia skóry i jej odżywienia stosuj także zimne prysznice. Jednak nie przesadzaj z ich częstotliwością, bo zbyt niska temperatura wody może powodować zwiększoną produkcję potu.

Czym ratować się po kąpieli słonecznej?

Jeśli opalasz się podczas wakacji, to pewnie nieraz zdarzyło Ci się, że skóra stała się czerwona, podrażniona, zbyt sucha. To efekt jej nadmiernej ekspozycji na słońce. Aby zapobiec takim sytuacjom czy nawet poparzeniom, zaopatrz się w specjalne balsamy po opalaniu. Ich zadaniem jest przyniesienie ulgi oraz złagodzenie nieprzyjemnych odczuć. W niektórych kosmetykach znajdziesz dodatkowo składniki, dzięki którym będziesz mogła utrwalić opaleniznę.

Ukojenie Twojej skórze po słońcu przyniesie również woda termalna. Rozpylana za pomocą atomizera delikatna mgiełka daje uczucie ochłody i nawilżenia.

Wakacje owszem, ale niekoniecznie od… zabiegów

Ekspozycja na słońce, klimatyzacja, wysokie temperatury, morska woda powodują, że Twoja skóra szybciej się wysusza i starzeje. Latem nie musisz rezygnować z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Przed urlopem możesz np. pozwolić sobie na peelingi, które w połączeniu ze słońcem nie będą powodowały przebarwień. Dlatego w grę nie wchodzą np. kwasy salicylowe, glikolowe lub peelingi głęboko złuszczające. Za to, jak najbardziej możesz zdecydować się na zabiegi, w których wykorzystywany jest np.:

  • kwas migdałowy – dla cery przetłuszczającej się, trądzikowej, z zaskórnikami,
  • kwas mlekowy – dla skóry odwodnionej i przesuszonej,
  • kwas azelainowy – dla cery z rumieniem (wycisza go) oraz przeciwdziała powstawaniu przebarwień.

Zapobiegnij starzeniu się skóry

Przeszkadzają Ci zmarszczki? Nie chcesz robić sobie wakacyjnej przerwy w ich likwidacji? O każdej porze roku możesz zdecydować się na botoks w gabinecie medycyny estetycznej. Ta nieinwazyjna i bezpieczna metoda redukcji zmarszczek nie wiąże się ze skutkami ubocznymi, które mogą wywołać promienie słoneczne. Wstrzyknięta do mięśni położonych pod skórą botulina powoduje, że nie odbierają one impulsów nerwowych. W pewnym sensie „odpoczywają” od ciągłego marszczenia się i zgniatania. Dlatego skóra jest wygładzona i nie widać na niej zmarszczek.

Kolejnym nieinwazyjnym zabiegiem w gabinecie medycyny estetycznej jest mezoterapia. Ona także doskonale radzi sobie z różnymi oznakami starzenia się skóry. Odświeża ją, poprawia jej napięcie i sprężystość oraz wygładza zmarszczki. Podawany za pomocą mikronakłuć mezokoktajl rewitalizuje skórę. Efekt zabiegu widzisz w zasadzie od razu. Bezpośrednio po nim jednak przez kilka dni ogranicz ekspozycję na słońce.

Latem możesz zdecydować się także na zabiegi, w których wykorzystywane jest osocze bogatopłytkowe. Tzw. wampirzy lifting pozwala przyspieszyć procesy regeneracyjne naskórka. W ten sposób szybciej tworzą się nowe i zdrowe komórki. Zobaczysz zdecydowaną poprawę w wyglądzie skóry – stanie się jędrna i gładka.

Ta pora roku nie jest również przeszkodą do zabiegów medycyny estetycznej, które polegają na dotlenieniu skóry za pomocą specjalistycznych urządzeń. Najpierw zewnętrzna warstwa naskórka jest delikatnie złuszczana. Dzięki temu „młodsze” komórki lepiej wchłaniają składniki odżywcze takie jak m.in. kwas hialuronowy. Twoja cera wówczas jest wyraźnie rozświetlona i odżywiona, a jej kolor – wyrównany.

Oprócz tego możesz wybrać się na zabiegi związane z wyszczuplaniem czy usuwaniem cellulitu przy wykorzystaniu masażu podciśnieniowego lub specjalistycznych urządzeń.

O czym musimy pamiętać?

W okresie letnim trzeba dostosować zabiegi do warunków pogodowych i zrezygnować z:

  • zamykania naczynek (ze względu na wysoką temperaturę),
  • usuwania przebarwień czy znamion,
  • usuwania pajączków na nogach.

Z tymi zabiegami poczekaj do jesieni. Wówczas w gabinecie medycyny estetycznej np. w Toruniu będziesz mogła wraz ze specjalistami popracować nad negatywnymi dla skóry skutkami letnich promieni słonecznych.

Natomiast zdecydowanie można wykonywać w okresie letnim:

  • laserową depilację laserem Vectus, gdyż jako jedyny na świecie posiada inteligentny czytnik melaniny w skórze, tzw. SkinTel™.
  • zabieg laserowy ClearLift,
  • termo-lifting NIR,
  • zabieg HIFU.

To najlepsze zabiegi odmładzające, liftingujące i zagęszczające skórę, które można wykonywać również na skórze opalonej.

Naturalnie… naturalny wygląd

Jeśli uwielbiasz konkretny makijaż i na co dzień nie ruszasz się bez niego z domu, latem maksymalnie go zminimalizuj. Dlaczego? Bo wysoka temperatura może spowodować, że będzie po prostu spływał z Twojej twarzy. Temu wyzwaniu mogą nawet nie podołać najlepsze utrwalacze make-upu. Dlatego porzuć podkład na rzecz lekkiego kremu, starannie przypudruj twarz (np. pudrem mineralnym) i zmień ciężki makijaż oczu na delikatniejszy.

Podsumowanie

Sezonowa pielęgnacja skóry ma ogromne znaczenie, aby móc zachować jej piękny i zdrowy wygląd przez cały rok. Latem wymaga szczególnej troski bez względu na to, czy wyjeżdżasz gdzieś na urlop, czy nie. Pamiętaj więc o podstawowych zasadach dbania o nią, zrezygnuj z nieodpowiednich na tę porę roku kosmetyków i zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej. Tak zabezpieczając swoją skórę, korzystaj z uroków wakacji!