W ofertę gabinetów medycyny estetycznej już na stale wpisały się zabiegi laserowe. Jeśli boisz się skalpela, są świetną alternatywą dla interwencji chirurgicznych. Masz wątpliwości, czy laseroterapia jest bezpieczna i skuteczna? Poznaj fakty i mity na jej temat!
Czy lasery są niebezpieczne?
To jeden z mitów, z jakim na pewno się spotkałeś. Wielu pacjentów kojarzy bowiem zabiegi laserowe z długo rekonwalescencją, bliznami czy przebarwieniami pozapalnymi. Postęp technologiczny sprawił, że współczesna laseroterapia polega na małej inwazyjności i daje bardzo dobre efekty. Laser działa selektywnie, czyli niszczy wybrany chromofor np.:
- wodę,
- hemoglobinę,
- melaninę,
- inne białka.
Jest bardzo bezpiecznym urządzeniem, atestowanym oraz certyfikowanym. Obsługiwać go jednak powinna tylko odpowiednio do tego przeszkolona osoba. Dlatego decydując na jakikolwiek zabieg, wybierz sprawdzony gabinet medycyny estetycznej np. nasz w Toruniu. Tutaj możesz liczyć na to, że zajmą się Tobą specjaliści.
Powikłania po zastosowaniu lasera są niezwykle rzadkie i wynikają zazwyczaj z niewiedzy lub braku doświadczenia osoby, która wykonywała zabieg.
Za to zupełnie normalnym efektem zaraz po nim jest np.:
- minimalne łuszczenie się skóry,
- jej zaczerwienienie,
- lekkie pieczenie przez kilka pierwszych godzin,
- opuchnięta twarz – która szybko wraca do normy.
Czy każdy może skorzystać z laseroterapii?
Mimo iż np. laserowe usuwanie blizn, owłosienia czy rozstępów, to powszechnie dostępne i bezpieczne zabiegi, to jednak nie dla każdego. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania medyczne, które mogą Ci to uniemożliwić. Jakie? Oto lista przykładowych:
- choroba nowotworowa,
- ciąża lub karmienie piersią,
- infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze,
- gruźlica,
- nadczynność tarczycy,
- rozrusznik serca,
- choroba niedokrwienna serca,
- choroby umysłowe,
- choroby dermatologiczne – np. łuszczyca, bielactwo, rybia łuska,
- nadwrażliwość na światło,
- przyjmowanie leków lub ziół (suplementy diety) powodujących fotouczulenie – może wówczas dojść do poparzenia skóry lub powstania przebarwień,
- przyjmowanie leków przeciwtrądzikowych na bazie izotretynoiny,
- skłonność do blizn,
- zakażenie żółtaczką lub HIV-em,
- opalona skóra.
Dlatego musisz liczyć się z tym, że przed każdym zabiegiem czeka Cię dokładny wywiad przeprowadzany przez lekarza.
Czy zabiegi laserowe są dla każdego?
Wyeliminowanie problemów natury estetycznej możliwe jest w zasadzie u wszystkich pacjentów bez względu na wiek – jeśli nie mają medycznych przeciwwskazań.
Na zabiegi odmładzające na pewno mogą decydować się pacjenci dojrzali, których skóra zaczyna się starzeć. Dzięki temu mają szansę zrewitalizować ją, wygładzić zmarszczki czy pozbyć się przebarwień. Z kolei depilacja, laserowe zamykanie naczynek czy usuwanie rozstępów wykonywane są w zależności od potrzeb.
Czy zabiegi laserowe można łączyć z innymi?
Medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów dla twarzy i ciał. Jeśli z nich na co dzień korzystasz i boisz się o to, czy po użyciu lasera grożą Ci jakieś powikłania, to nie zamartwiaj się na wyrost! Mnóstwo terapii przy wykorzystaniu tego nowoczesnego urządzenia można bezpiecznie łączyć z zabiegami, w których wykorzystywane są różnego rodzaju preparaty takie jak np. botox, kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe. Lekarz medycyny estetycznej to specjalista, który zaproponuje tylko takie rozwiązania, które nie spowodują efektów ubocznych.
Czy zabieg laserem boli?
Nie ma w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Bo każdy ma inny próg odczuwania bólu. Jest to więc kwestia indywidualna. Istnieje jednak możliwość zminimalizowania bólu podczas zabiegu poprzez:
- zastosowanie zaawansowanych systemów chłodzących,
- znieczulenia w obszarze, który będzie poddawany działaniu lasera.
Jakie zabiegi można wykonywać za pomocą lasera?
Urządzenia takie jak laser mają szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Działanie wiązki światła ma miejsce na konkretnych obszarach na ciele. Komórki, które są celowo uszkadzane, regenerują się, a skóra przechodzi intensywny proces naprawczy. Na jakie zabiegi laserowe możesz się zdecydować? Oto kilka przykładowych:
- depilacja – jeśli np. masz podrażnienia po tradycyjnych metodach usuwania nadmiernego owłosienia, to będzie to znacznie lepsze rozwiązanie,
- likwidacja tatuaży,
- usuwanie blizn – np. przerostowych, zanikowych,
- spłycanie zmarszczek,
- likwidacja zmian potrądzikowych,
- usuwanie rozstępów,
- terapia trądziku różowatego,
- usuwanie przebarwień,
- zamykanie naczynek.
Za pomocą zabiegów wykonanych laserem udaje się więc np. zmienić kolor i konsystencję blizn, wygładzić je, dzięki czemu stają się one mniej widoczne.
Kiedy najlepiej wykonywać zabiegi laserowe?
Z racji tego, że zabiegi laserowe polegają na celowym selektywnym uszkadzaniu komórek skóry, a więc zaburzają jej naturalną równowagę, nie powinna ona być wystawiana później na szkodzące jej promienie słoneczne. Dlatego laseroterapia zalecana jest w okresie jesienno-zimowym. Wówczas słońce nie świeci już tak intensywnie i nie powoduje przebarwień czy innych niekorzystnych efektów.
Jeśli jednak chcesz poddać się zabiegom w miejscach, których nie eksponujesz na co dzień na słońcu, czyli np. na pośladkach, brzuchu czy plecach, to niekoniecznie musisz z nich rezygnować latem. Laserowe usuwanie rozstępów czy blizn w tych miejscach jest jak najbardziej możliwe również w okresie wiosenno-letnim.
Jak często można wykonywać zabiegi laserowe?
Częstotliwość zabiegów laserowych uzależniona jest od kilku czynników:
- wieku,
- stanu skóry,
- problemów skórnych.
O tym, jak często powinny być wykonywane, decyduje więc lekarz.
Czy laseroterapia daje naturalne efekty?
To akurat jest fakt. Poddając się zabiegom laserowym, nie zmieniasz swoich rysów twarzy czy ogólnego wyglądu. Działanie nowoczesnym urządzeniem ma na celu pobudzenie naturalnych procesów gojenia i przebudowy skóry. Możesz tylko zyskać pozytywne efekty w swoim wyglądzie takie jak np.:
- ładniejsza skóra – fotoodmładzanie,
- pozbycie się nieestetycznych blizn, naczynek, rozstępów czy nadmiernego owłosienia.
Czy przygotowanie do zabiegu jest skomplikowane?
To kolejny mit – wystarczy, że dostosujesz się do kilku ważnych reguł, aby uniknąć niepożądanych powikłań.
Przed zabiegami laserowymi musisz zatem:
- zaprzestać stosowania ziół, które mają działanie światłouczulające – np. rumianku, nagietka, dziurawca lub suplementów diety, w których występują te rośliny,
- co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem odstawić leki o działaniu fotoalergizującym – należą do nich m.in. retinoidy, niektóre antybiotyki,
- zrezygnować z kosmetyków na bazie alkoholu i zawierających retinol,
- ograniczyć spożycie alkoholu – szczególnie na kilka godzin przed samym zabiegiem,
- przez miesiąc przed laseroterapią nie opalać się – na świeżo opalonej skórze nie wykonuje się zabiegów z użyciem lasera.
Czy rekonwalescencja po laseroterapii trwa długo?
To również jest mit, ponieważ zabiegi laserowe odznacza nie tylko skuteczność, lecz także krótki czas wykonywania, dobry efekt oraz zdecydowanie niedługi okres gojenia. Wynosi on z reguły do kilku dni.
Przez minimum miesiąc po laseroterapii powinieneś bezwzględnie chronić miejsce poddawane zabiegowi przed szkodliwym promieniowaniem UV. Unikaj również przez kilka dni aktywności powodującej rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ponadto możesz używać specjalnych kremów łagodzących skórę oraz regularnie ją nawilżać (2-3 razy dziennie).
Jak widzisz, zabiegi laserowe wcale nie są czymś niebezpiecznym dla Twojej skóry czy Twojego zdrowia. Laser Vectus to jedno z urządzeń, jakie wykorzystujemy na co dzień. Jest to nowoczesny sprzęt, używany m.in. do trwałego usuwania owłosienia oraz przebarwień.
Podsumowanie
W naszym gabinecie w Toruniu zajmą się Tobą najlepsi specjaliści z dziedziny medycyny estetycznej. Jeśli masz jakiś problem skórny, który można poprawić dzięki laseroterapii, odwiedź naszą placówkę!