Nasza praktyka pokazuje, że istnieje mnóstwo rozmaitych powodów, dla których decydujemy się na definitywne usunięcie tatuażu. Jednak niektóre z przyczyn powtarzają się częściej – i nimi właśnie chcemy zająć się w tym artykule.
Najczęstsze przyczyny usuwania tatuaży.
Decyzja wykonania tatuażu była zła.
Jest to zdecydowanie najczęstszy powód, dla którego ludzie decydują się na usunięcie tatuażu. Wiele osób chce mieć tatuaż w bardzo młodym wieku, często pod wpływem chwilowej idei, która z biegiem czasu „umiera”. Niektórzy, już w krótkim czasie po zrobieniu tatuażu dochodzą do wniosku, że popełnili błąd, a innym tatuaż zaczyna przeszkadzać, kiedy trafią na towarzystwo, gdzie wytatuowane ciało nie jest mile widziane.
Źle wykonany tatuaż.
Może zdarzyć się tak, że projekt tatuażu, który na kartce papieru wyglądał bardzo atrakcyjnie – po „przełożeniu” na skórę okazał się niezbyt ciekawy lub zwyczajnie nie spełnił Twoich oczekiwań. A może wykonawcą tatuażu była niekompetentna lub niezbyt utalentowana osoba? Zaledwie jeden tatuażysta na dziesięciu wykonuje swoją pracę na odpowiednio wysokim poziomie. „Pół biedy”, jeśli tatuażysta nie ma polotu lub brakuje mu talentu, ale często zdarzają się tatuaże tak fatalnie wykonane, że potrzeba ich usunięcia nie ulega żadnym wątpliwościom. Zwykle jakość jest adekwatna do ceny, więc jeśli cena wykonania tatuażu była niska, to prawdopodobieństwo porażki jest bardzo wysokie. Przyczyną „zepsucia” tatuażu może być także zła opieka nad tatuażem bezpośrednio po zabiegu.
Wyblakły tatuaż.
W pewnych okolicznościach tatuaż może stracić nasycenie barw niespodziewanie szybko, a kiedy już tak się stanie, to nie ma innego wyjścia, jak powtórzyć tatuowanie lub usunąć wyblakłe resztki. Teoretycznie, trwałość pigmentów stosowanych w tatuowaniu sięga dziesiątek lat. Jednak niesprzyjające warunki drastycznie skracają żywotność barwników. Aby maksymalnie wydłużyć trwałość tatuażu unikaj intensywnego opalania skóry oraz mechanicznych uszkodzeń skóry, a także kontaktu z chemikaliami.
Wymagania pracodawcy.
Konieczność pozbycia się tatuaży może być spowodowana zmianą miejsca pracy. Wiele korporacji wymaga od swoich pracowników, aby nie mieli tatuaży w widocznych miejscach. W przypadku wojska albo policji istnieją konkretne przepisy określające, czy i gdzie można mieć tatuaż. I chociaż nie zabrania się tatuowania ciała, to nie każda tego typu ozdoba jest dozwolona. Pracodawcy sprzeciwiający się tatuowaniu, szczególną uwagę przykładają do tego, aby dłonie, nadgarstki, szyja i głowa były pozbawione jakichkolwiek „malowideł”.
Tatuaż przestał pasować do osobowości.
Z biegiem lat każdy zmienia się, a tatuaż który był idealny w młodości, może okazać się zupełnie niepasujący teraz, kiedy jesteś innym człowiekiem niż kilkanaście lat wcześniej. Z tego powodu, zazwyczaj usuwamy stare tatuaże symbolizujące to, z czym już się nie zgadzamy, bo zwyczajnie symbole z młodości zaczynają nam przeszkadzać.
Alergia na barwniki i pigmenty.
Zdarza się to stosunkowo rzadko, jednak niektóre osoby mogą reagować alergicznie na składniki pigmentów zastosowanych w tatuażu. Reakcja alergiczna może pojawić się bezpośrednio po wykonaniu tatuażu albo dopiero po kilku latach a najczęstszym alergenem jest barwnik czerwony. Objawy alergii mogą być bardzo łagodne i nie muszą powodować chęci usunięcia tatuażu. Jednak wytatuowana skóra może dotkliwie swędzieć, puchnąć albo pokrywać się plamami – w takim przypadku usunięcie tatuażu jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem.
Brak miejsca na kolejne tatuaże.
Takie osoby również się do nas zgłaszają. Skóra ich jest tak zapełniona tatuażami, że mimo iż chcieliby zrobić kolejne, to nie ma na nie miejsca. W takim przypadku usuwamy stary tatuaż, aby stworzyć nowe miejsce do zapełnienia kolejnymi pomysłami.